Ergenlik Döneminde Cinsel Kimlik

06 Ağustos 2011 at 20:49 Yorum bırakın

Cinsiyet rolü kadının ve erkeğin nasıl düşüneceğini ve hissedeceğini belirleyen ve çevre tarafından verilen bir roldür. Cinsiyet rolleri önce anne baba tarafından daha sonra da arkadaş grupları tarafından öğretilir. Özellikle ergenlikte arkadaş grubunun onaylaması ya da onaylamaması gösterilecek cinsel tutum ya da tavırların üzerinde önemli bir güçtür.

Geleneksel kalıpyargılar dişi ve erkekler için uygun görülen davranış ve tavırları genellikle belirlemektedir. Erkeklerin, işbitirici, mantıklı, girişken, kendine güvenli, duygularından çok işin sonucuna önem veren, bağımsız ve başarıya önem veren kişiler olması bu kalıp yargılar içindedir. Buna karşılık kızlar, daha çok duyguları ile hareket eden, kişilerle ilişkilere önem veren, başkalarının duygularına karşı duyarlı, başkalarına özen gösteren, pasif, mantıksız, tertipli ve öznel olarak nitelenirler. Bu kalıp yargılar insanların nasıl olduğundan çok onlardan genel beklentinin ne olduğunu gösterir. Bu yargılar ergenin cinsel rol özdeşimini, gerek aile gerekse iletişim araçları yolu ile büyük ölçüde belirler.

Buluğa girme ile birlikte cinsel davranış ve duygular ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte suçluluk duyguları da yaşanmaya başlar ve ergenin bu duyguyla baş edebilmesi gerekir. Gençlerin kendi cinsleri ile kurdukları yakınlıklar, bu duygu ve düşüncelerin arkadaşlar arasında paylaşılması, karşılaştırılması gençlere bu açıdan yardımcı olur. Karşı cinsten arkadaşlıklar ise gencin toplumsal cinsiyet rollerini tanımasını ve hayata geçirmesini kolaylaştırır. Bireyin cinsel eşine ve topluma karşı sorumluluk kazanması, cinselliğin kendi yaşamındaki yerini fark etmesi ve erotizmi bir başkasıyla yakınlığın bir yönü olarak yaşayabilme becerisini kazanması ergenlik döneminde olur. Aile üyelerine yönelik sevgi ile karşı cinse yönelik sevgiyi ayırt edebilirler.

Reklamlar

Entry filed under: Genel.

Ergenlikte Bedensel ve Cinsel Gelişim Ergenlik Dönemi ve Depresyon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Takvim

Ağustos 2011
P S Ç P C C P
    Eyl »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Most Recent Posts


%d blogcu bunu beğendi: